Γκαϊντατζής Γεώργιος

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ:Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Διαχείρισης και Βιομηχανικής Οικολογίας
ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ:Περιβαλλοντική Διαχείριση & Βιομηχανική Οικολογία
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ:Link
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:Πολυτεχνική Σχολή, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Βασ. Σοφίας 12, Ξάνθη 67100
EMAIL:geogai@pme.duth.gr
ΤΗΛΕΦΩΝΟ:25410 – 79877

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

Τα ερευνητικά ενδιαφέροντα αφορούν:
• το βιομηχανικό μεταβολισμό (ανάλυση ροής υλικών – Material Flow Analysis)
• την ανάλυση κύκλου ζωής (Life Cycle planning, design and assessment)
• την οικο-αποδοτικότητα με την ανάπτυξη και εφαρμογή κατάλληλων δεικτών (eco-efficiency indicators)
• τις βιομηχανικές εφαρμογές της Βιομηχανικής Οικολογίας και πιο συγκεκριμένα τη βιομηχανική συμβίωση (industrial symbiosis) και τα οικο-βιομηχανικά πάρκα (eco-industrial parks)
• την αποτίμηση της περιβαλλοντικής βιωσιμότητας φυσικών και τεχνητών συστημάτων
• εφαρμογές της κυκλικής οικονομίας σε βιομηχανικά συστήματα (επανάχρηση παραπροϊόντων-αποβλήτων και απόβλητης θερμότητας)
• τις βιώσιμες πόλεις και τον τοπικό μεταβολισμό
• την ποιότητα ατμοσφαιρικού περιβάλλοντος και ποιότητα αέρα εσωτερικών χώρων

ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Γενική Φυσική
  • Ρευστομηχανική
  • Συστήματα Βιομηχανικών Διεργασιών
  • Περιβαλλοντική Μηχανική

ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Βιομηχανική Οικολογία

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ο Δρ. Γεώργιος Γκαϊντατζής αποφοίτησε από το Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ και συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιαπωνία αφού επιλέχθηκε με ανταγωνιστικές διαδικασίες ως υπότροφος της Ιαπωνικής Κυβέρνησης. Απέκτησε με άριστα το Master Μηχανικής και το Διδακτορικό του τίτλο από το Τμήμα Χημκής Μηχανικής και Μηχανικής Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Saitama. Εργάστηκε για μια δωδεκαετία ως Υπεύθυνος Περιβάλλοντος σε πολυεθνικές επιχειρήσεις και στη βιομηχανία και από το 2006 εκλέχθηκε στο Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης της Πολυτεχνικής Σχολής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης. Σήμερα είναι Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Διαχείρισης και Βιομηχανικής Οικολογίας. Επίσης είναι Πρόεδρος του ΔΣ του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Νέστου, Βιστωνίδας, Ισμαρίδας και Θάσου, του μεγαλύτερου υγροτοπικού Εθνικού Πάρκου της χώρας. Έχει συμμετάσχει είτε ως ερευνητής είτε ως επιστημονικός υπεύθυνος σε πολλά ερευνητικά προγράμματα, έχει περισσότερες από εκατό εργασίες σε διεθνή περιοδικά και πρακτικά διεθνών συνεδρίων και τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εκτείνονται στην εφαρμογή των αρχών της βιομηχανικής οικολογίας στην περιβαλλοντική διαχείριση, στη βιομηχανική συμβίωση, και στην αποτίμηση της περιβαλλοντικής βιωσιμότητας φυσικών και τεχνητών συστημάτων.

.